Sapanca’ya dikkat çekmek için daldılar

Sapanca Gölü’nde yaşanan su çekilmesine dikkat çekmek için yapılan çeşitli eylemlere bir yenisi daha eklendi.

Sapancanın kurtarılması için yetkililerin harekete geçmesini isteyen dalgıçlar ve Dünya Serbest Dalış Şampiyonu Şahika Ercümen Sapancaya gelerek, dalış yaptı.

Ekim ayında Sapanca gölündeki bir uçak enkazına dalış yapan dalgıçlar yeniden Sapancaya geldiler. Su Altı Görüntüleme Yönetmeni Tahsin Ceylan, engelli dalış eğitmeni Ufuk Koçak ve Dünya Serbest Dalış Şampiyonu Şahika Ercümenin de katıldığı dalışta Sapancadaki tehlikeye dikkat çekildi.

Su Altı Görüntüleme Yönetmeni Tahsin Ceylan, Suyu kuraklık çekiyor ama bu kuraklık bizim geçmişte ekosistemde yarattığımız tahribatların sonucu yoksa bunun Allaha bağlanması düşüncesi diye bir şey yok. Yüce Rabbim bize kızmış da muslukları kapatmış gibi bir şey söz konusu değil. Geçmişte bizim doğayı sürdürebilir yaşam kavramından uzakta sürekli hor görerek sürekli o veriyor o verdikçe biz alıyoruz. Biz aldıkça tüketiyoruz tükettikçe çoğalıyoruz hızlanıyoruz. Sonuçta böyle olacak. Bilim insanları ekosistemdeki kırılmayı 10 yıl öncesinden yazmıştı. Halen de yazıyorlar. 10 yıl sonra ne olacağı belli. İnsanların doğanın kaynakları ile kendi kullanımları arasında bir dengeyi yakalaması lazım dedi.

GÖL KENDİ İÇİNDE DE FELAKET YAŞIYOR
İnsanoğlunun suyu ve havayı yeniden yaratamayacağının altını çizen Ceylan şunları söyledi:
Bu yaşanır ve insanoğlu suyu yeniden yaratamaz havayı da yaratamaz. Doğadaki su dengesi sabittir. Burada yok olan ekoloji en iyi tahminlerle 50 yıl sonra geliyor. Bu göl kendi içinde büyük bir felaket yaşıyor. Kıyı ekosistemde ekolojide arzulanmayan fazla miktarda besleyici element sayısı bu alandaki bitki örtüsü inanılmaz oldukça fazla. Biz buna ötrofikasyon diyoruz. Bu da sudaki çözülmüş oksijen seviyesini düşürüyor ve bu da kıyı ekosistemindeki balık yaşamını etkiliyor. Balıklar suda çözülmüş oksijeni kullanıyor. Şua anda da böyle bir risk var su çekilmesinin yanında. İnsanoğlu sadece gölün üstünü görüyor. Su kütlesi azalıyor. Gölü bekleyen böyle bir tehlike daha var.

DÜNYADA BİRÇOK GÖL YOK OLDU
Dünya Serbest Dalış Şampiyonu Şahika Ercümen ise sapanca Gölünün yok olup gitmesine seyirci kalınmamasını isteyerek şunları söyledi:
Su yaşamın kaynağı. Her şey suyla başlıyor ve şu anda dünyada içilebilir su kaynakları hızla azalıyor. Muhtemelen 10-20 sene içinde çok ciddi su sorunları yaşanacak. Bununla ilgili bir an önce önlemler alınmalı. Sadece bireysel kullanmalarda değil, tarım, sanayi alanlarında da çok farklı çalışmalara yönelmeli. Nüfus planlaması gibi konular tekrar gündeme gelmeli. Şu anda kısa vadede bize yetecek su kaynağı var bununla ilgili yapılan çalışmalarda var ama en yakınımızda mesela Sapanca Gölü 20 metre suyu en az çekilmiş durumda. Hem gölün derinliği hem de genişliği azalmakta. Dünyada birçok göl yok oldu. Buna Sapanca Gölünü de eklemek istemiyoruz ve onu kurtarmak için birazcık sesimiz duyurmaya çalışacağız. Burada dalış yapacağız ve yetkililerle yaptığımız araştırmayı paylaşacağız.
Ekim ayında yapılan dalışta yüzeyden 8 metre derinlikte bulunan uçak enkazına bugün 6,5 metre sonra ulaşılabildiğini belirten dalgıçlar Sapancanın derinlemesine en az 1,5 metrelik bir su kaybı yaşadığını kaydettiler.

RAMİZ KAAN OKTAR-SADIK CANGEL

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz